Особливості світосприйняття військових в цивільному житті. Протокол Icover

Повернувшись з війни в цивільне життя у військового відбувається переналаштування динамічного стереотипу. Динамічний стереотип  – це сформована система нервових зв’язків між осередками подразників в корі головного мозку. Вони формуються як відповідь на повторювальну систему подразників. Умовні рефлекси спрацьовують автоматично і можуть усвідомлюватися пізніше. Серед таких напрацьованих стереотипів відділяють «правила виживання в бойовому середовищі», «застигни в хаосі», «відкладені емоції», «контроль факторів небезпеки». Коли ці правила переносяться на цивільне життя виникають проблеми. Наприклад, автоматичне реагування на ситуацію, яка сприймається як загроза, чи «тунельний погляд». Через контейнерування емоцій військові схильні до більш агресії за певних обставин. Інша проблема це миттєва реакція на загрозливі дії, яка спасають на лінії зіткнення, але в цивільному житті лише шкодить.

На жаль такі особливості світосприйняття військових не всі розуміють і це призводить до конфліктів і трагічних інцидентів. Наприклад, Кейс 1 «Журналістка заявила про погрози з боку комбату Третьої штурмової». В кейсі 1 в розумінні бійців відбувається все так: ти зайшов на їхню території й маєш діяти за їхніми правила, ти сприяєш перемозі, або дієш в інтересах ворога, ти свій або ворог. Кейс 2 «На Вінниччині військові батько і син розстріляли поліціянта».  В кейсі 2 спрацювала миттєва реакція на загрозу за правилами війни, або ти або тебе. Така автоматична реакція призвела до загибелі поліціянта. Вже потім після трагічного інциденту  військові щиро жалкували про скоєне, але було вже пізно.

У військових відбувається морально-ціннісна переоцінка мирного життя.  Пережите на фронті змінює фільтри сприйняття цивільного життя:  те, чим живе і переймається пересічний громадянин вже не становить цінності в очах ветерана.  Така переоцінка містить розмежування оточення по принципу свій чи чужий. І як наслідок, більша відкритість можлива саме з побратимами, а не з цивільними друзями.

Серед правила виживання на лінії зіткнення є правило «застигнути в хаосі», звідси й походить «тунельний погляд».  Якщо сила стресового чинника була завелика і мозок не змін її успішно опрацювати то це призводить  до дисоціативних розладів. В основі таких розладів лежить неспроможність особистості опрацювати різні елементи пережитого досвіду. На війні він виконує охоронну дію, допомагає уникнути паніки, дозволяє включити холодний аналіз ситуації, спланувати свої подальші кроки.

Ось кілька порад для близького оточення ветерана;

  1. Узгоджувати свої плани
  2. Створювати безпечне середовище
  3. Уникати ситуацій, які можуть нагадувати пережите
  4. У випадку емоційної надмірної реакції, відступити та  перенаправити увагу

У військовому житті важливо дотримуватися наказів і дисципліни, знати територію розташування, тримати речі, зброю напоготові, в порядку. На жаль, військові можуть мати схильність переносити ці правила на цивільне життя. Тут важливо бути максимально терплячим і сприяти усвідомленню причин таких дій створюючи можливість напрацювання нових марних шаблонів взаємодії. 

Варто згадати таку поширену властивість як емоційне контейнерування. Контроль емоцій – важливий фактор виживання, але в сімейному житті це може стати причиною поглиблення конфлікту і непорозумінь. Треба поставитися з розумінням до закривання, відсторонення, щоб опрацювати емоції на самоті й потім дійти до порозуміння.

І на останок, протокол Icover – допомога тим, хто переживає гострий бойовий стрес

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook
Instagram