Особливості спілкування з військовими, ветеранами

Особливості з військовими, учасниками бойових дій:

  1. Адаптація до нових умов триває не один місяць (в середньому 1-2 місяці). Зміна динамічного стереотипу призводить до численних психофізіологічних змін. Такі зміни торкаються усіх сфер життя військового: розклад дня, особливості харчування, трансформація соціальної ідентичності, якісні зміни емоційного фону від емоційної відстороненості  до вибуховості.
  2. Підвищена стресова готовність і як наслідок зміни сприйняття часу. Проживання миті тут і зараз. Загострення психосоматичних захворювань.
  3. Порушення особистих кордонів і втрата права розпоряджатися своїм життям. Як наслідок, поділ на своїх і чужих, колективне заміщується своїм власним
  4. Порушення комунікації. Стан робочої готовності 24 на 7 і особливостей використання засобів зв’язку призводить до втрати  повноцінного спілкування. Варто дотримуватися певних правил і не випускати негативні емоції, радше навпаки підтримувати надсилаючи позитивний контент через чат повідомлення.  Також не варто заглиблюватися в травматичних досвід, який може бути запакований і відкладений на потім. Обговорення такого досвіду вимагає безпечних умов і довірливих стосунків. 

Особливості світосприйняття військових, які повернулися

Військовому потрібен час, щоб адаптуватися до нового цивільного життя. Під час реадаптації можливо переживання різних станів: апатія, гнів, агресія. Всі вони виконують адаптивну функцію і розуміння глибинних причин їх виникнення може допомогти у їх подоланні. 

  • За допомогою  арт терапевтичних технік можна актуалізувати плани на майбутнє та подолати негативні переживання (апатію, сором, тривога, самотність) Дізнатися як тут
  • Приблизно в кожного п’ятого ветерана може розвинутись посттравматичний стресовий розлад. Переживання, які довгий час були запаковані можуть вивільнитися. Ветерани скаржаться на проблеми з диханням, серцебиттям, м’язова напруженість, відсутність апетиту, проблеми зі сном, стан постійного напруження, головні болі, імпульсивність, проблеми із сексом, чорно – біле мислення.
  • Не варто ініціювати розмови про воєнний досвід. Це може статися за ініціативою ветерана і тут важливо проявити досить емпатії та уважного слухання з віддзеркаленням.  Якщо ви перебуваєте в ресурсному стані, то можете ефективно допомагати самі.
  • Психологи рекомендують ставитися до людини з інвалідністю як до повноцінного члена суспільства при цьому розуміти й співпереживати завдяки розвинутому емоційному інтелекту.
  • Ветеран, які нещодавно повернувся з території ведення бойових дій все ще емоційно напружений і готовий реагувати на найменшу навіть уявну небезпеку, тому категорично забороняються непередбачувані дії в його присутності.
  • Ключем до подолання агресивної поведінки є розуміння джерел її походження. Досить часто агресія маскує слабкість і є своєрідною компенсацією задля відновлення балансу.
  • Відновлення здорового способу життя, соціалізація – є необхідними для відновлення ветерана.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook
Instagram